Роль кальцію в організмі людини
Кальцій – важливий мінерал, необхідний для здоров'я кісток, зубів, м'язів, нервової та серцево-судинної системи людини. Дефіцит кальцію у будь-якому віці може призвести до різних проблем зі здоров'ям. Тому важливо стежити за своїм харчуванням і способом життя, а при виникненні сумнівів — чи достатньо кальцію у вашому організмі — звернутися до лікаря за консультацією.
Дослідження показують, що рівень кальцію в організмі часто знижується з віком, що може призвести до погіршення кісткової щільності та збільшення ризику переломів.[1] Тому у похилому віці кальцій особливо необхідний для запобігання розвитку остеопорозу. З цієї причини лікарі можуть рекомендувати людям старшим 50 років збільшити прийом кальцію з їжею або за допомогою додаткових препаратів.
У будь-якому віці, якщо ви прагнете бути впевненими в своєму здоров'ї та піклуєтеся про своє самопочуття, потрібно періодично перевіряти рівень кальцію в організмі, звісно, під наглядом лікаря, який призначить правильні аналізи, зможе розшифрувати їх показники і, за необхідності, підібрати препарати для підвищення рівня кальцію, наприклад, з лінійки Кальцемін® (Кальцемін® Адванс — для підлітків від 12 років і дорослих, Кальцемін® Сільвер, що особливо підходить для людей старших 50 років, оскільки містить 400 МО вітаміну D3 - вдвічі більше, ніж Кальцемін® Адванс).
Джерела кальцію у продуктах харчування
Одним із найвідоміших джерел кальцію є молочні продукти. Сюди входять молоко, кисломолочний сир, йогурт, твердий сир та інші. Вони не лише містять кальцій, а й збагачені вітаміном D, який необхідний для його засвоєння.[2]
Інші продукти, наприклад, деякі зелені листові овочі, зелень та бобові, містять кальцій, але, як правило, у менших кількостях на порцію, ніж молочні продукти.[3]
Кунжут і горіхи, такі як мигдаль, бразильський горіх, фісташки, можуть стати доповненням до щоденного раціону, оскільки також багаті на кальцій.
Також варто згадати соєві продукти, зокрема тофу та соєве молоко. Кальцій з соєвих продуктів має хорошу засвоюваність. Такі продукти можуть частково замінити молочні вироби для тих людей, які їх не споживають взагалі або споживають у надто малих кількостях. Однак у цьому випадку може знадобитися поповнення дефіциту інших поживних речовин, наприклад, за допомогою вітамінних добавок.[4]
Препарати Кальцемін® Адванс та Кальцемін® Сільвер, крім кальцію та вітаміну D3, містять ще 5 корисних для кісток мінералів, таких як бор, магній, цинк, мідь та марганець. Разом вони сприяють засвоєнню кальцію та оновленню кісткової та хрящової тканин, беруть участь у обміні речовин.
Різноманітна і збалансована дієта, що включає вищезазначені продукти, може допомогти забезпечити достатній прийом кальцію та підтримувати здоров'я кісток та зубів. А в разі потреби у прийомі препаратів з кальцієм, краще звернутися до лікаря, разом з ним підібрати дозування та визначити тривалість прийому.
Фактори, які викликають недостатнє засвоєння кальцію
Різні чинники можуть перешкоджати засвоєнню кальцію організмом. Ми вже розглянули, що кальцій міститься у деяких видах зелені та зелених овочів, але важливо відзначити, що незважаючи на наявність кальцію у таких продуктах як шпинат і ревінь, наявність в них щавлевої кислоти перешкоджає процесу засвоєння кальцію. Ось чому навіть при різноманітному раціоні кальцій не засвоюється в організмі або засвоюється гірше, а при складанні раціону важливо враховувати не лише наявність цього нутрієнту у продуктах харчування, а й оцінювати весь їх склад.
Також до факторів, які перешкоджають засвоєнню кальцію відносяться:[5,6,7,8,9,17]
- Дефіцит вітаміну D, який необхідний для ефективного засвоєння кальцію;
- Надлишок фосфору, який може виникнути як через неправильний раціон харчування, так і як наслідок деяких захворювань, може порушити процеси мінерального обміну в організмі та заважати засвоєнню кальцію й вітаміну D;
- Прийом деяких лікарських препаратів, наприклад, антацидів і діуретиків, а також препаратів, до складу яких входить залізо, може погано впливати на засвоєння кальцію;
- Низьке споживання білка з їжею також може пригнічувати всмоктування кальцію в кишківнику;
- Надмірне споживання кави може впливати на засвоєння кальцію, оскільки в каві містяться фітинова кислота і оксалати, що ускладнюють засвоєння цього мінералу;
- Куріння і надмірне споживання алкоголю можуть впливати на процеси обміну речовин, зокрема на засвоєння кальцію, а також на щільність кісток людини.
Як бачимо, факторів досить багато, тому щоб визначити, чому кальцій не засвоюється в конкретному випадку, потрібно звернутися до лікаря і пройти необхідні дослідження.
Фактори, які допомагають засвоєнню кальцію
Ми вже знаємо, що достатній рівень вітаміну D необхідний для того, щоб кальцій добре засвоювався організмом. Але є й інші фактори, на які варто звернути увагу:
- Споживання оптимальної кількості білка. Він допомагає підвищити розчинність кальцію в кишківнику і полегшує його проникнення в тканини.
- Регулярна фізична активність допомагає засвоєнню кальцію. Під час фізичних вправ покращується обмін речовин і збільшується кісткова маса, що сприяє засвоєнню кальцію.
- Споживання овочів, багатих на вітамін К, може сприяти засвоєнню кальцію, оскільки цей вітамін також може впливати на процеси обміну речовин у кістковій тканині.[11]
- Прийом препаратів, що містять вітамін D та інші нутрієнти, які сприяють обміну кальцію в організмі.
Наприклад, бор, що входить до складу препаратів лінійки Кальцемін®, регулює активність гормону паращитовидних залоз, відповідального за обмін кальцію, магнію, фосфору та вітаміну D[12]. Інші компоненти Кальцемін® Адванс та Кальцемін® Сільвер - магній, мідь, марганець, цинк та вітамін D3 також впливають на засвоєння кальцію (вітамін D3),[13] на оновлення кісткової та хрящової тканини організму (мідь, марганець)[14,15] та сприяють утриманню мінералів у кістках (магній).[16]
Рекомендації для покращення засвоєння кальцію
Причина поганого засвоєння кальцію організмом повинна бути визначена лікарем, а не за допомогою інтернету або порад друзів.
Тільки фахівець розповість, з чим пити кальцій, допоможе обрати таблетки, до складу яких входить також вітамін D і, за необхідності, інші корисні вітаміни та мінерали, складе раціон, який зможе забезпечити засвоєння кальцію.
При повноцінній діагностиці та грамотному підході до лікування можна вирішити проблему дефіциту кальцію або поганого його засвоєння. Але це слід робити лише під наглядом лікаря, дотримуючись його рекомендацій щодо прийому препаратів з кальцієм та раціону харчування.
[1] Gennari C. Calcium and vitamin D nutrition and bone disease of the elderly. Public Health Nutr. 2001;4(2B):547-559.
[2] Heaney RP. Calcium, dairy products and osteoporosis. J Am Coll Nutr. 2000;19(2 Suppl):83S-99S.
[3] Gregory D. Miller , Judith K. Jarvis & Lois D. McBean (2001) The Importance of Meeting Calcium Needs with Foods, Journal of the American College of Nutrition, 20:2, 168S-185S, DOI: 10.1080/07315724.2001.10719029
[4] Weaver CM, Proulx WR, Heaney R. Choices for achieving adequate dietary calcium with a vegetarian diet. Am J Clin Nutr. 1999 Sep;70(3 Suppl):543S-548S. doi: 10.1093/ajcn/70.3.543s. PMID: 10479229.
[5] Holick MF. Vitamin D deficiency. N Engl J Med. 2007;357(3):266-281.
[6] Calvo MS, Uribarri J: The public health impact of dietary phosphorus excess on bone and cardiovascular health in the general population. Am J Clin Nutr 2012. Submitted.
[7] Kerstetter JE, O'Brien KO, Insogna KL. Dietary protein affects intestinal calcium absorption. Am J Clin Nutr. 1998 Oct;68(4):859-65. doi: 10.1093/ajcn/68.4.859. PMID: 9771863.
[8] Maurel DB, Boisseau N, Pallu S, Rochefort GY, Benhamou CL, Jaffre C. Regular alcohol consumption is associated with a low bone mass in female rats. Alcohol Clin Exp Res. 2010;34(12):2063-2070.
[9] Kanis JA, Johnell O, Oden A, Johansson H, De Laet C, Eisman JA, Fujiwara S, Kroger H, McCloskey EV, Mellstrom D, Melton LJ, Pols H, Reeve J, Silman A, Tenenhouse A. Smoking and fracture risk: a meta-analysis. Osteoporos Int. 2005;16(2):155-162.
[10] Heaney RP, Layman DK. Amount and type of protein influences bone health. Am J Clin Nutr. 2008;87(5):1567S-1570S.
[11] Booth SL, Tucker KL, Chen H, et al. Dietary vitamin K intakes are associated with hip fracture but not with bone mineral density in elderly men and women. Am J Clin Nutr. 2000;71(5):1201-1208.
[12] Zofkova I et al. Trace elements and bone health. Clin Chem Lab Med . 2013 Aug;51(8):1555-61.
[13] Chen L.R. et al. Calcium and Vitamin D supplementation on Bone Health: Current Evidence and Recommendations. International Journal of Gerontology. Vol. 8, Issue 4, December 2014, P.183-188.
[14] Kaitila I.I. et al. A skeletal and connective tissue disorder associated with lysyl oxidase deficiency and abnormal copper metabolism // Prog Clin Biol Res. 1982; 104: 307–315.
[15] Leach RM, Muenster AM. Studies on the role of manganese in bone formation. I. Effect upon the mucopolysaccharide content of chick bone. J Nutr 1962; 78: 51–6.
[16] Saltman PD, Strause LG. The role of trace minerals in osteoporosis. J Am Coll Nutr. 1993 Aug; 12(4): 384-9.
[17] Heaney RP, Layman DK. Amount and type of protein influences bone health. Am J Clin Nutr. 2008;87(5):1567S-1570S.