Кальцій є одним із життєво важливих макроелементів для організму людини. Він не тільки відіграє величезну роль в побудові кісткової тканини, але і важливий для нормального функціонування серцевої, м'язової та нервової систем. В нормі вміст кальцію становить 2% від маси тіла людини. Незалежно від ваги, статі і віку важливо забезпечити організм необхідною кількістю цього мінералу. До чого може призвести дефіцит кальцію? Більш детально розглянемо в статті.
Яка роль кальцію в організмі?
Кальцій є одним зі структурних макроелементів, які забезпечують стабільний розвиток зростаючого організму. Це природний регулятор основних процесів в організмі людини, необхідний для:[1]
- побудови та зміцнення кісткової тканини;
- підтримки тонусу скелетних м'язів;
- здорового стану зубів, нігтів і волосся;
- нормального кровообігу і правильного згортання крові;
- підтримки виробництва певних гормонів (наприклад, паратгормону);
- працездатності м'язів;
- регуляції нервової системи, здорового сну та настрою;
- зміцнення загального імунітету.
Брак кальцію у дитини може спричинити зниження якості кісткової тканини і її розрідження, що призводить до затримки в рості та створює передумови для розвитку остеопорозу в дитячому віці.[2]
У разі дефіциту кальцію з їжі мінерал мобілізується з кісткової тканини, що негативно впливає на стан кісток, призводить до дефектів скелета, погіршення самопочуття і розвитку таких процесів і захворювань, як камені в нирках, остеопороз.
Симптоми дефіциту кальцію
Як основний будівельний матеріал для кісток кальцій найбільш швидко витрачається в дитинстві. При цьому симптоми його дефіциту можуть бути помітні як у дітей, так і у дорослих.
Симптомами дефіциту кальцію в будь-якому віці вважаються:
- підвищення крихкості кісток, зубів і нігтів;
- стоншення зубної емалі, розвиток карієсу;
- біль у кістках і суглобах;
- нервові розлади, зниження концентрації, порушення пам'яті і підвищена втомлюваність;
- спазми гортані, проблеми з ковтанням;
- погіршення зовнішнього вигляду, сухість і втрата еластичності шкіри;
- загострення шкірних захворювань, зокрема екземи;
- випадіння, ламкість і тьмяність волосся;
- підвищене потовиділення;
- загальне уповільнення обміну речовин;
- виражені синці навіть після незначних ударів і травм;
- оніміння кінчиків пальців;
- «заморожування» частин тіла, найчастіше знерухомлення куточків рота.
Дефіцит кальцію небезпечний можливістю спричинення такої патології як остеопороз. Як правило, вона проявляється у літніх людей: структура кісток стає губчастою, їх щільність знижується, в результаті чого вони можуть ламатися навіть від незначних травм і забоїв. [3]
У жінок симптомами дефіциту кальцію є особливо сильні кровотечі і болючі менструальні спазми, спричинені проблемами згортання крові через низьку концентрацію цього макроелемента.
Причини нестачі кальцію
Основною причиною нестачі кальцію в організмі є його недостатнє надходження з їжею. Найбільша кількість цього макроелементу міститься в молочних продуктах (кисломолочний сир, твердий сир, масло), а також яйцях, морепродуктах і деяких овочах та зелені. Тому особливо часто дефіцит кальцію в організмі виявляється у людей з непереносимістю лактози (гіполактазією) і тих, хто не вживає продукти тваринного походження (вегани, вегетаріанці).
Серед інших провокуючих факторів виділяють наступні:
- затримка засвоєння кальцію через певні захворювання (наприклад, гіпопаратиреоз);
- тривале безконтрольне застосування деяких лікарських засобів (особливо проносних, сечогінних або гормональних препаратів, деяких антибіотиків);
- лікування транквілізаторами, прийом яких пригнічує засвоєння кальцію;
- незбалансоване харчування, споживання генетично модифікованих продуктів;
- дотримання суворої дієти, яка виключає або обмежує продукти з високим вмістом кальцію;
- низький індекс маси тіла;
- малорухливий спосіб життя;
- вживання алкоголю, куріння;
- хронічний стрес;
- у дівчаток-підлітків - пізнє менархе (початок менструацій);
- у жінок - вагітність, період лактації, дисфункція щитовидної залози і синтез естрогенів (в тому числі під час менопаузи);
- спадковість, генетичний фактор;
- надлишок в організмі фосфору, свинцю, заліза, цинку, калію і натрію - при високому рівні цих мінералів кальцій інтенсивніше виводиться з організму.
Кальцій біохімічно пов'язаний з вітаміном D, а це означає, що втрата останнього часто призводить до декальцифікації людського скелета. Засвоєння кальцію відбувається з вітаміном D. Тому дефіцит вітаміну D в раціоні, а також недостатнє перебування на сонці, можуть стати причиною дефіциту кальцію. Особливо часто жінки старші 40 років відчувають симптоми дефіциту кальцію через менопаузу і пов'язані з нею гормональні зміни. Через зниження синтезу естрогенів кальцій інтенсивніше виводиться з організму, знижується активність його засвоєння, порушується структура кісткової тканини.
Чим небезпечний дефіциту кальцію в організмі?
У дитячому віці кальцій важливий для гармонійного формування скелету, забезпечення нормального росту, розвитку молочних зубів і їх своєчасної заміни на постійні. Для дорослих баланс макроелементів важливий для підтримки щільності кісткової тканини і правильного функціонування організму в цілому.
Нестача кальцію загрожує розвитком небезпечних станів:
- вимивання його з кісткової тканини у кров підвищує схильність до переломів;
- відносно молодих людей можуть турбувати болі в кістках, у літніх людей дуже ймовірні переломи променевої кістки або шийки стегна, які навіть при незначній травмі можуть надовго позбавити рухливості;
- частішають випадки діагностики карієсу, зуби розхитуються чи випадають;
- регулярно з'являються м'язові судоми внаслідок порушення біохімічних процесів в клітинах всіх тканин.
Згодом від дефіциту кальцію або його неправильного засвоєння можуть бути діагностовані такі розлади і захворювання:
- гіпокальціємія - низький рівень мінералу в сироватці крові;
- утворення каменів в нирках і сечовивідних шляхах;
- відкладення кальцію на стінках кровоносних судин.
Ситуація ускладнюється тим фактом, що найчастіше діагноз «дефіцит кальцію» не лежить на поверхні, і пацієнт може не підозрювати про наявність проблеми до першого перелому. Особливо, якщо не звик піклуватися про своє здоров'я і відстежувати зміни в організмі.
Які продукти потрібно вживати?
Як бачимо, якщо підтримувати здоровий кальцієвий баланс, можна запобігти розвитку багатьох захворювань кісток. Уникнути нестачі кальцію в організмі допоможе грамотна система харчування.
Потрібно подбати про те, щоб щоденний раціон харчування включав продукти з оптимальним вмістом цього макроелементу: [4, 6, 7]
- Велика кількість кальцію міститься в молоці і молочних продуктах.
- Кисломолочний сир, інші кисломолочні продукти та тверді сири, особливо жовті, білі та блакитні сорти (пармезан, едам, брі, камамбер), містять багато кальцію.
- Споживання деяких соєвих продуктів, таких як сир тофу, може бути хорошим засобом профілактики дефіциту кальцію у вегетаріанців.
- Риба, яка також є джерелом вітаміну D, селену і Омега-3 - сардини, лосось, тунець.
- Деякі овочі і зелень - шпинат, щавель, капуста, броколі.
- Сухофрукти - родзинки, курага та інжир.
- Гарбузове насіння, кунжут, мак, чіа.
- Бобові, квасоля, мигдаль, фундук.
- Апельсини, банани.
Щоб уникнути дефіциту кальцію у дітей і при відсутності протипоказань, потрібно включати в їх раціон щодня хоча б одну порцію молочних та кисломолочних продуктів.
Рекомендована добова доза кальцію для дорослих становить 1200 мг.[5]
При непереносимості молочних продуктів або в силу інших особливостей організму можуть призначатися спеціальні мінеральні комплекси з кальцієм, вітаміном D та іншими корисними для кісток мінералами. Для профілактики дефіциту кальцію у дітей (від 12 років) та дорослих, а також при порушенні кальцієвого обміну після консультації з лікарем може бути призначений лікарський засіб Кальцемін® Адванс або Кальцемін® Сільвер. Засіб застосовується в складі комплексної терапії захворювань опорно-рухового апарату і зубів, а також для уповільнення втрати кісткової маси.
Але нагадаємо, що визначати необхідність мінеральних добавок, їх дозування і тривалість прийому повинен фахівець.
[1] Oregon State University. Linus Pauling Institute. Micronutrient Information Center. Calcium.
[2] Calcium: The Bone Builder Kids & Teens Need
[3] МОЗ України: Остеопороз: ознаки, фактори ризику, способи профілактики
[4] BUILDING STRONG BONES IN CHILDREN & ADOLESCENTS. International osteoporosis foundation
[5] Наказ МОЗ України від 03.09.2017 №1073
[6] CALCIUM. A KEY NUTRIENT FOR STRONG BONES AT ALL AGES
[7] Calcium and Vitamin D.