Функції вітаміну D в організмі
Вітамін D суттєво впливає на здоров'я людини у будь-якому віці. Він відіграє ключову роль у підтримці здоров'я кісток, оскільки регулює засвоєння кальцію та фосфору в організмі людини (без вітаміну D засвоюється лише 10–15% кальцію, що надходить з їжею та близько 60% фосфору[1]). В той же час, вітамін D потрібний не лише кісткам людини. Щоб скелетні м'язи функціонували максимально добре, їм також потрібен цей вітамін у достатній кількості.
Згідно з опублікованими медичними даними[1], вітамін D має протизапальні властивості та сприяє зміцненню імунітету людини. При достатньому рівні вітаміну D знижується ризик розвитку серцево-судинних захворювань.[2] В той же час, низький рівень вітаміну D може впливати на психічне здоров'я людини, а його достатня кількість, навпаки, зменшувати ризик розвитку депресії та покращувати настрій.[3]
Отже, підтримка правильного рівня вітаміну D в організмі сприяє підтримці здоров'я та нормального самопочуття людини. Далі ми розглянемо, які існують способи підтримки рекомендованого рівня вітаміну D, і розберемося, коли можна використовувати лінійку препаратів з кальцієм Кальцемін®, а саме – Кальцемін® Адванс і Кальцемін® Сільвер.
Фактори, які спричиняють дефіцит вітаміну D
Дефіцит вітаміну D – поширена проблема серед чоловіків та жінок по всьому світу. В Європі, де вживання продуктів харчування, збагачених вітаміном D, не дуже популярне, діти та дорослі піддаються особливо високому ризику дефіциту цього елемента. Але навіть в найсонячніших місцях, наприклад, у Саудівській Аравії та Об'єднаних Арабських Еміратах, дефіцит вітаміну D зустрічається також часто, і це пов'язано з тим, що велика частина шкіри людини захищена від сонця одягом[1].
В цілому, нестача вітаміну D може бути спричинена різними факторами, наприклад:
- Недостатня кількість сонячного світла. Одним з основних джерел вітаміну D є сонячне світло, тому недостатній вплив ультрафіолетових променів на шкіру може призвести до нестачі цього вітаміну[4].
- Низький рівень споживання їжі, багатої вітаміном D. До цієї категорії відносяться такі продукти, як жирна риба, яйця, молочні продукти (в тому числі збагачені вітаміном D). Відсутність або замала кількість цих продуктів у щоденному раціоні може призвести до розвитку нестачі вітаміну D в організмі[5].
- Ожиріння та малорухливий спосіб життя. Зайва вага та малорухливий спосіб життя часто призводять до того, що людина менше займається спортом та іншими видами фізичної активності на свіжому повітрі, що, в свою чергу, може сприяти зниженню рівня вітаміну D.5 Останнім часом також проводиться багато досліджень щодо взаємозв'язку низького рівня вітаміну D та цукрового діабету 2-го типу[7].
- Тип шкіри. У людей з темним типом шкіри всмоктування сонячного світла та синтез вітаміну D відбувається менш ефективно[6].
Іншими факторами, які впливають на рівень цього елемента в організмі, є вік (у людей старших 50 років знижується здатність до синтезу вітаміну D), проживання в регіонах з низьким рівнем сонячного випромінювання, а також окремі захворювання (наприклад, деякі захворювання печінки і нирок).
Підтримка рекомендованого рівня вітаміну D в організмі дорослих і дітей потребує комплексного підходу, що враховує як вищезазначені фактори, так і регулярну діагностику загального стану організму лікарем.
Симптоми нестачі вітаміну D
Нестача вітаміну D може проявлятися різними симптомами в тілі людини. Одним з найбільш поширених симптомів дефіциту вітаміну D є м'язова слабкість і/або зниження міцності кісток через порушення процесів мінералізації.1 Людина може відчувати біль у кістках і м'язах, особливо при ходьбі та фізичних навантаженнях.
Люди з недостатнім рівнем вітаміну D часто можуть відчувати стомлюваність і слабкість. Через порушення імунних процесів вони також можуть стати більш схильними до інфекційних захворювань[3].
Погіршення стану шкіри – ще один симптом нестачі вітаміну D, який може проявлятися сухістю шкіри, свербежем або іншими проблемами шкіри.
Проблеми з зубами часто виникають при дефіциті вітаміну D. Зокрема, збільшується ризик розвитку карієсу та супутніх стоматологічних захворювань.
Також у деяких випадках ознаки нестачі вітаміну D пов'язані з психоемоційними станами людини і проявляються як тривожність, депресія, порушення сну[3].
Варто зазначити, що поява вищезазначених симптомів може бути пов'язана не лише з дефіцитом вітаміну D, тому при їх виявленні потрібно звернутися до лікаря та пройти обстеження для постановки точного діагнозу.
Діагностика дефіциту вітаміну D
Діагностика дефіциту вітаміну D під наглядом лікаря відіграє важливу роль у підтримці здоров'я людини у будь-якому віці.
Основним методом діагностики є вимірювання рівня 25-гідроксивітаміну D у крові, який вважається найбільш надійним показником статусу вітаміну D[8]. Зазвичай рівень 25-гідроксивітаміну D менше 20 нг/мл (50 нмоль/л) вважається дефіцитом, від 20 до 30 нг/мл - нестачею, а понад 30 нг/мл - достатнім рівнем вітаміну D.[7]
Низький рівень вітаміну D часто зустрічається у літніх людей, вагітних жінок, дітей, людей з обмеженим перебуванням на сонці, а також людей з порушеннями травлення або ожирінням[4].
Призначення аналізів для визначення рівня вітаміну D проводить лікар. Тільки спеціаліст може рекомендувати ефективний план покращення ситуації, якщо виявить, що рівень вітаміну D в організмі людини знижений. Саме такий підхід може допомогти уникнути небажаних наслідків, пов'язаних з дефіцитом вітаміну D.
Лікування і профілактика дефіциту вітаміну D
Для забезпечення здоров'я людини надзвичайно важливо організувати як профілактику, так і своєчасне лікування дефіциту вітаміну D.
Основним методом лікування нестачі вітаміну D є прийом препаратів, що містять холекальциферол (вітамін D3). Потрібно пам'ятати, що приймати препарат з вітаміном D3 потрібно у дозуванні, яке залежить від рівня дефіциту і призначається лікарем індивідуально у кожному окремому випадку.
При лікуванні дефіциту вітаміну D важливо регулярно контролювати його рівень у крові, щоб підтримувати його в оптимальних межах. Отже, дозування вітаміну D може змінюватися в залежності від результатів аналізів, які має призначити лікар.
У літніх людей з підвищеною схильністю до переломів (остеопороз або його передвісник – остеопенія) недостатнє споживання вітаміну D або його ослаблений синтез клітинами шкіри може поєднуватися з дефіцитом кальцію та інших корисних для кісток мінералів (магній, цинк, марганець, мідь, бор). У таких випадках можуть знадобитися лікарські засоби лінійки Кальцемін®. В Україні їх представляють Кальцемін® Адванс для дорослих та дітей від 12 років і Кальцемін® Сільвер, який особливо підходить для людей старших 50 років, оскільки містить у одній таблетці 400 МО вітаміну D – удвічі більше, ніж Кальцемін® Адванс. Кальцемін® - єдина лінійка лікарських засобів з кальцієм, вітаміном D3 та 5 корисними для кісток мінералами.*
До складу препаратів лінійки Кальцемін® входять магній (сприяє утриманню мінералів у кістках),[10] бор (опосередковано регулює обмін мінералів, зокрема вітаміну D),[11] мідь (бере участь у синтезі колагену у кістковій тканині),[12] марганець (необхідний організму для відновлення хрящової тканини)[13] і цинк (сприяє росту та оновленню клітин і тканин)[10].
Профілактика дефіциту вітаміну D, крім прийому препаратів, повинна включати розумне та регулярне перебування на сонці з метою стимуляції синтезу вітаміну D у шкірі.[9] Також перегляд щоденного раціону харчування. Потрібно включити до нього жирну рибу, яйця, молочні продукти.
Потенційні ризики та ускладнення при дефіциті вітаміну D
Важкий дефіцит вітаміну D може стати як причиною захворювання, так і бути його наслідком. Тому з такою тенденцією потрібно розбиратися індивідуально та виключно з фахівцем у даній області. Лише лікар може визначити, чи є у вас захворювання, яке викликало дефіцит, та чим загрожує тенденція до зниження вітаміну D. Терапевт може направити вас до вузького спеціаліста, щоб перевірити, за необхідності, чи в порядку ваша нервова система, стан кісток, чи існує загроза розвитку інших наслідків дефіциту вітаміну D.
Проте не варто панікувати! Застосування методів профілактики та лікування дефіциту вітаміну D під наглядом лікаря допоможе не лише його поповнити, а й далі підтримувати його на рівні, необхідному для нормального функціонування здорового організму людини.
[1] Holick MF. Vitamin D deficiency. N Engl J Med. 2007;357(3):266-281.
[2] Wang L, Manson JE, Song Y, Sesso HD. Systematic review: Vitamin D and calcium supplementation in prevention of cardiovascular events. Ann Intern Med. 2010;152(5):315-323.
[3] Jorde R, Sneve M, Figenschau Y, Svartberg J, Waterloo K. Effects of vitamin D supplementation on symptoms of depression in overweight and obese subjects: randomized double blind trial. J Intern Med. 2008;264(6):599-609.
[4] Holick MF. Sunlight and vitamin D for bone health and prevention of autoimmune diseases, cancers, and cardiovascular disease. Am J Clin Nutr. 2004;80(6 Suppl):1678S-88S.
[5] van Dam RM, Snijder MB, Dekker JM, Stehouwer CD, Bouter LM, Heine RJ, Lips P. Potentially modifiable determinants of vitamin D status in an older population in the Netherlands: the Hoorn Study. Am J Clin Nutr. 2007;85(3):755-761.
[6] Clemens TL, Adams JS, Henderson SL, Holick MF. Increased skin pigment reduces the capacity of skin to synthesise vitamin D3. Lancet. 1982;1(8263):74-76.
[7] Rosen CJ, Adams JS, Bikle DD, Black DM, Demay MB, Manson JE, Murad MH, Kovacs CS. The nonskeletal effects of vitamin D: an Endocrine Society scientific statement. Endocr Rev. 2012;33(3):456-492.
[8] Holick MF, Binkley NC, Bischoff-Ferrari HA, et al. Evaluation, treatment, and prevention of vitamin D deficiency: an Endocrine Society clinical practice guideline. J Clin Endocrinol Metab. 2011;96(7):1911-1930.
[9] van Schoor NM, Lips P. Worldwide vitamin D status. Best Pract Res Clin Endocrinol Metab. 2011;25(4):671-680.
[10] Saltman PD, Strause LG. The role of trace minerals in osteoporosis. J Am Coll Nutr. 1993 Aug; 12(4): 384-9.
[11] Zofkova I et al. Trace elements and bone health. Clin Chem Lab Med . 2013 Aug;51(8):1555-61.
[12] Kaitila I.I. et al. A skeletal and connective tissue disorder associated with lysyl oxidase deficiency and abnormal copper metabolism // Prog Clin Biol Res. 1982; 104: 307–315.
[13] Leach RM, Muenster AM. Studies on the role of manganese in bone formation. I. Effect upon the mucopolysaccharide content of chick bone. J Nutr 1962; 78: 51–6.